Grace and Truth

This website is under construction !

Search in "Ukrainian":
Home -- Ukrainian -- 16-Who Started Islam -- 019 (How did Arabs start Islam?)
This page in: -- English -- Indonesian -- Malayalam -- Russian -- Tamil? -- UKRAINIAN

Previous Chapter -- Next Chapter

16. Хто започаткував Іслам: Авраам чи араби?
Розділ 4. Хто були араби, які започаткували Іслам?

4.6 Як Араби прийняли Іслам?


Становлення Ісламу в Аравії, починаючи з першої половини 7-го століття нашої ери, є складним і повністю залежить від Ісламських джерел, які датуються приблизно 150 роками після смерті Мухаммеда, за винятком лише Корану. Розглянемо деякі деталі.

4.6a) Мухаммад в Мецці (610-622 рр.): Мусульмани сьогодні вважають, що арабський Іслам почався, коли араб Мухаммад отримав від «свого Господа» перші арабські слова, які сьогодні містяться в Корані. Багато хто вважає, що вони містяться в сурі Аль-Алак 96:1-5. Отримуючи все більше і більше таких слів від «свого Господа», який згодом став називати себе «Аллахом», Мухаммад почав декламувати ці слова перед іншими. Його дружина Хадіджа була першою, хто прийняв ці слова як божественні, а його племінник Алі був першим чоловіком, який зробив це. У таких словах від Аллаха Мухаммаду було наказано застерегти людей від поклоніння ідолам, а натомість поклонятися лише Аллаху в молитві. Як такий мирний пророк у Мецці Мухаммад мав лише кілька десятків послідовників, яких переслідували багатобожники-мекканці, бо боялися через цю антиідольську проповідь Мухаммада втратити свої доходи від паломників, які приходили поклонятися численним ідолам і богам у Мецці та її околицях. У цей період арабські слова, які Мухаммад стверджував, що отримав від Аллаха, включали деталі з іудейських і християнських джерел (Таврат і Інджил) і Мухаммад сподівався, що ці «Люди Книги» потім приймуть його нову віру і релігію. Через посилення переслідувань у Мецці Мухаммад спочатку відправив своїх послідовників (яких називали «сподвижниками» = сахаба) як біженців до християнського королівства в Абіссінії, через Червоне море від Аравії. Але коли вони почали відкриватися на християнське послання там, він наказав їм повернутися до Аравії. Нарешті, після смерті його дружини і дядька (вони надали йому своєрідний клановий захист у ті перші роки пророцтва), він і його послідовники (всього близько 80 осіб на той час) були змушені покинути Мекку в 622 році до міста, звідки походила мати Мухаммеда, і яке сьогодні називається Медіна.

4.6b) Мухаммад у Медині (622-632 рр.): У цьому місті, розташованому приблизно в 400 км на північ від Мекки, міста-батьківщини Мухаммада, почався новий етап у розвитку арабського Ісламу. Перш ніж переїхати до Медіни, Мухаммед уклав договір або конституцію, за якою він мав виступати в ролі арбітра або мера між політеїстичними та іудейськими племенами, що ворогували між собою і населяли це місто. У ній він регламентував, як має бути організоване життя в багатоконфесійній громаді іудеїв, політеїстів і мусульман. Єдиною вимогою до інших груп на благо його і його мусульман було те, щоб всі допомагали захищати їх, якщо на мусульман будуть нападати. Ця дата 622 р.х. переїзду до Медини була обрана мусульманами, що започаткували арабський Іслам, як рік першого Ісламу, оскільки там Іслам перестав бути просто сукупністю вірувань і релігійних обов'язків, а став конституційним державним устроєм. Мухаммад за допомогою відповідних арабських слів, які він отримав від Аллаха, зміг згуртувати зростаючу громаду своїх послідовників спочатку в засідку, а потім в армію воїнів для боротьби зі своїми ворогами-мекканцями, які переслідували його, поки він ще жив серед них. Таким чином, Мухаммад, окрім того, що був пророком, став військовим державним діячем Медіни. Багато арабських слів, які Мухаммад отримав там від Аллаха, містили закони про те, як люди повинні жити разом під владою Ісламу. Йому вдалося не тільки відбити напади багатобожників-мекканців і жорстоко розправитися з відсутністю підтримки єврейських племен у Медіни та її околицях, але згодом він разом зі своїми арабськими послідовниками (тепер також і з «помічниками» = ансарами). підкорив інші племена і міста. Саме в ці роки Мухаммад створив слова Корану, які, як вважають мусульмани, походять від Аллаха, в яких Авраам та Ізмаїл були пов'язані з Меккою та Ісламом. Таким чином Мухаммад сподівався, що іудеї та християни приймуть Іслам, адже і ті, і інші поважали Авраама як патріарха. До року своєї смерті у 632 році н.е. арабу Мухаммеду вдалося підкорити значну частину Аравії під прапором Аллаха і його Ісламу, що зробило Мухаммеда дуже багатим і впливовим, дозволило йому мати більше 10 дружин і віддану армію, що складалася переважно з арабських мусульман (тепер до неї входять і «послідовники» = таабі'уни).

4.6c) Складання Корану (632 - 653 рр. н.е.): Коли Мухаммад помер, Коран не існував як книга. Арабські слова, які Мухаммад отримав від Аллаха, в основному були доступні в пам'яті його сподвижників з Мекки (більшість з яких загинули, борючись за Мухаммада), його помічників з Медини і його послідовників з інших частин Аравії. А оскільки після смерті Мухаммеда під керівництвом його наступників – халіфів – розширення меж Ісламу не припинялося, то виникла проблема. Між арабськими і неарабськими мусульманами в різних регіонах молодої Ісламської імперії почалися суперечки про те, які саме арабські слова отримав Мухаммад від Аллаха. Тому стало важливим взяти на себе зобов'язання написати ті слова, які, як вважається, належать до Корану. Перші два халіфи, Абу Бакр (батько Аїші, на якій Мухаммад одружився ще неповнолітньою дівчиною) і благочестивий 'Умар (батько дружини Мухаммада Хафси) не змогли створити одностайно прийнятий Коран. Лише третій халіф 'Усман (644-656 рр., одружився на двох доньках Мухаммеда, Рукейї та Умм Култум) домігся успіху в цьому завданні. Під керівництвом Зайда ібн Табіта' (одного з помічників Мухаммеда – ансара з Медини) у 653 році було створено авторитетну збірку слів Корану, з якої було зроблено п'ять рукописних копій для використання в Мецці, Медині (обидві – Аравія), Дамаску (Сирія), а також Куфі і Басрі (обидві – Ірак). Не всі ранні араби Ісламу погоджувалися з тим, що цей Коран є повним. Так Коран став книгою.

4.6d) Поширення арабського Ісламу за часів перших халіфів та Омейядів (632 - 750 рр. н.е.): Захоплюючими темпами землі, на яких домінував Іслам, зростали приблизно до 750 р. н.е. За перших чотирьох халіфів (632 - 661 рр.), всі вони були арабами, Іслам завоював Палестину і Сирію (до 638 р.), Єгипет і Лівію (до 647 р.), Ірак і Іран (до 643 р.), Афганістан і Кавказ (до 653 р.). Потім, після приходу до влади Муавії (син найвидатнішого супротивника Мухаммеда Абу Суф'яна, який прийняв Іслам перед самим завоюванням Мекки в 630 році) і заснування ним династії Омейядів, Іслам підкорив Туніс (до 693 року), Алжир і Марокко (до 699 року), Іспанію (до 712 року), а також Узбекистан і Пакистан (до 712 року). Їх просування вперед було зупинено європейськими військами на заході (732 р. – поразка мусульман у битвах під Туром і Пуатьє у Франції), а також китайськими військами династії Тан на сході (751 р. – поразка в битві на Таласі в Киргизстані). Приблизно через 90 років (622-712 рр.) араби, які прийняли Іслам у Західній Аравії, стали правити імперією, що простягалася від Атлантичного океану на заході до річки Інд на сході, і від Індійського океану на півдні до степів Центральної Азії на півночі. На ранніх етапах існування цієї арабо-мусульманської імперії управління знаходилося в Медині. Але після приходу до влади Омейядів у 661 році н.е. ця адміністрація переїхала до Дамаску. Офіційними мовами адміністрації спочатку були грецька та сирійська, що ставило під загрозу арабський корінь Ісламу. Однак за правління Абд аль-Маліка (п'ятий халіф Омейядів, правив з 685 по 705 рр.) бюрократія була змушена прийняти арабську мову як офіційну. Це було здійснено із застосуванням грубої сили, наприклад, угрупуванням «Везір аль-Хаджадж» в Іраку. Лише таким чином започаткованому арабами Ісламу вдалося відвернути небезпеку домінування в мусульманській імперії мов і культур тих народів, над якими вони прийшли панувати.

4.6e) Розвиток шаріату при Аббасидах (750-850 рр. н.е.): Насильницька революція 750 року привела до влади в Іраку нову арабську династію. Перший халіф Абу аль-Аббас (750-754 рр.), якого називали ас-Саффах (Вбивця), наказав вбити всіх можливих наступників халіфів Омейядів, і лише одному з них вдалося втекти, щоб продовжити свою династію в далекій Іспанії. За правління арабських Аббасидів центр влади Ісламу перемістився з Сирії (Дамаск) до Іраку (Багдад, заснований у 762 році). Саме там були укладені і написані ключові арабські книги, які характеризують Іслам сьогодні. Ця література створювалася в контексті нових шкіл сунітського шаріату (мазхабів): помірно ліберальних ханафітів (засновник Абу Ханіфа, помер у 767 р.), більш консервативних малікітів (засновник Малік ібн Анас, помер у 791 р.) і шафіїтів (засновник аш-Шафії, помер у 821 р.), а також дуже консервативних ханбалітів (засновник Ахмад ібн Ханбал, помер у 855 р.). Наприкінці цього розвитку мусульманської юриспруденції м'яко раціоналістична форма Ісламу, мутазиліти, користувалася прихильністю халіфів Аббасидів у Багдаді, і вони відігравали важливу роль у переслідуванні більш консервативних мусульман. Лише за правління халіфа аль-Мутаваккіля мутазиліти були усунуті від влади близько 850 р. н.е. і консервативні мусульмани-суніти, такі як Ахмад ібн Ханбал, набули впливу. Це, своєю чергою, призвело до жорстоких переслідувань м'яко раціоналістичних мутазилітів, багато з яких було вбито. З того часу сунітський Іслам відстоює в мусульманському світі арабську ортодоксію, яка у своїх крайніх формах не допускає жодного самостійного мислення в питаннях Ісламу. Всі ці роки шиїтська частина Ісламу придушувалася і переслідувалася. У них також розвивалися різні школи правознавства (наприклад, зейдизм, ісмаїлізм і джафарізм). Інший розвиток, який почав зароджуватися за часів Аббасидів, був пов'язаний з містичними групами, які в Ісламі називаються суфіями, які до середньовіччя так само пережили жорстокі переслідування, а пізніше стали головною релігійною силою в багатьох частинах мусульманського світу. Таким чином, хоча центр влади в мусульманському світі міцно тримався в руках арабських мусульман, все ж Іслам, який започаткували ці араби 250 років тому, почав розвалюватися. Це ставало дедалі гостріше, коли неарабські народи, завойовані арабами, створювали свої власні неарабські мусульманські емірати і неарабські мусульманські королівства, аж поки в середні віки панування арабів над мусульманським серцем не було припинено завоюваннями з Центральної Азії (турками і монголами). З того часу араби більше ніколи не правили усім мусульманським світом, хоча саме вони започаткували Іслам близько 610 року нашої ери.

4.6f) Стандартизація Корану (850-936 рр.): Інший аспект цієї диверсифікації (щоб не сказати погіршення) монолітного Ісламу можна побачити в остаточній фіксації Корану. Коли Коран був стандартизований у 653 році і його копії були відправлені до п'яти центрів військового командування в Аравії, Сирії та Іраку, арабська система письма ще не була завершена. Перші рукописи Корану були написані своєрідною арабською стенографією і використовувалися лише як допоміжний засіб для читання повного тексту, який читці повинні були знати напам'ять. Але з часом виникла потреба детально зафіксувати, як саме слід вимовляти кожне написане слово Корану. Тому спочатку арабські приголосні виділялися за допомогою діакритичних знаків, а потім над або під арабськими приголосними додавалися арабські голосні, які визначали, як слід вимовляти слова. Під час цього процесу використовувалися дві різні системи. Старіша (часто з використанням шрифту Куфі) використовувала тире для діакритичних знаків і великі крапки для голосних. Система, яка використовується сьогодні (як правило, написана шрифтом насх), використовує маленькі крапки для діакритичних знаків і тире для голосних. Цей процес стандартизації способу написання арабської мови, фіксації того, як має вимовлятися кожна буква і слово в арабському Корані, не призвів до створення унікального тексту Корану. Утвердилися досить різні так звані «читання» Корану (кіраати) до 935 року офіційно було визнано сім різних читань (укладач Абу Бакр ібн Муджахід) пізніше (до 1045 року) було прийнято ще три, а ще пізніше утвердилися ще чотири. В результаті сьогодні ортодоксальні мусульмани мають не один єдиний Коран, а загалом 28 різних версій арабського Корану, оскільки кожне з цих 14 читань доступне у двох варіантах. Більшість виданих сьогодні Коранів, однак, слідують лише одному єдиному читанню (читанню Асіма, який помер у 745 р. н.е., у варіанті Хафса, який помер у 796 р.), що представляє традицію декламації в Куфі в Іраку. Але професійний читець Корану повинен знати всі ці різні версії напам'ять і вміти відтворювати їх під час публічного читання Корану.

4.6g) Результат: MБільшість мусульман сьогодні, як арабських, так і не арабських, вважають, що Авраам був мусульманином. Однак, якщо взяти до уваги цей захоплюючий історичний розвиток, який розпочали араби-мусульмани, і який закріпився лише до 10-го століття нашої ери, то стає зрозуміло, що Авраам не започаткував Іслам, який хоч якось наближався до того Ісламу, який створили араби. Авраам не створив імперії, його Іслам не породив мусульманських правових шкіл, а його підпорядкування Аллаху не викувало глобальної мусульманської культури. Однак це стало результатом Ісламу, який започаткували араби. Тому Іслам Авраама, навіть за мусульманськими мірками, міг бути лише дуже попереднім типом Ісламу.

www.Grace-and-Truth.net

Page last modified on December 21, 2023, at 08:29 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)