Grace and Truth

This website is under construction !

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- 08. Good News -- 16 Golden rules for conversations with Muslims

This page in: -- Chinese -- English -- French -- German? -- Indonesian -- Tamil -- TURKISH

Previous lesson

08. Müslümanlara Güzel Haberlerimiz var

16 - Müslümanlarla konuşmanın altın kurallarıKural 1: Dua, dua, dua-

Müslümanların arasında misyonerlik yapmak ruhsal bir savaştır. Müslümanları değiştirebilecek tek kişi Mesih’tir. Bu nedenle misyonerlik esnasında yapılması gereken işlerin temelinde dua etmek yatar.- Dua etmek, kapalı yürekleri açmak, arayarak Mesih’e giden yolu keşfetmek ve inancını değiştirip Mesih’te kalmak. İsa’nın bağışlayıcı işleri karşılığında dua etmek- Mesih’in yaptığı ve yönlendirdiği konuşmalara dua etmek- ve buluşmalardan sonra, yapılmış olan konuşmaların havada kalmaması için dua etmek.

Kural 2: Uygulamalı dini görev-

İsteğe bağlı yapılan dini görevler İslam’ın yüzündeki kör noktadır, Allah’ın düşmanlarına duyduğu nefreti bütün açıklığıyla ortaya koyar. –Örneğin; a) Müslüman mültecileri ziyaret etmek, onların resmi dairelerdeki işlerine yardımcı olmak. b) Hasta Müslümanlara moral vermek, onlara yol göstermek c) Müslümanların kültürüne ve yaşam biçimlerine ilgisiz kalmamak. d) Şüpheci ve bunalımdaki Müslümanların sorunlarını ciddiye almak e) İnançlarını değiştirenlere, baskı gördükleri zamanlarda destek çıkmak.

Kural 3: Her Müslüman başkadır-

Müslümanların hepsini aynı kefeye koymamak, hepsine kibarca yaklaşmak, her birinin kişisel özelliğini göz önünde bulundurmak gerekir. Türkler Araplara benzemez, eğitimli kişilerle eğitimsizlere aynı biçimde yaklaşmamalıdır. Bağnaz ve tutucu Müslümanlarla gelenekçi ve açık görüşlü Müslümanlara aynı şekilde hitap edilmemelidir. Ortodoks Müslümanlar tarikat üyesi ve özel bazı guruplardan daha farklı bir düşünce yapısına sahiptirler. Kadınlar erkeklere, çocuklar da yetişkinlere göre başka yaşarlar.

Kural 4: İnancını değiştirenlerden ders almak-

Müslümanlar arasında misyonerlik yapanlar arasında en başarılıları şimdi Hıristiyan olan eski Müslümanlardır. Onların eski din kardeşlerinin dillerini ve kültürlerini öğrenmeleri gerekmez. İslam’ı iyi tanırlar, çıkış noktalarını iyi bilirler. Hıristiyanlığı misyonerlik yapan eski Müslümanlardan öğrenenler çok daha çabuk ve yoğun bilinçlenir. Onlar inancını değiştirmek isteyenleri, doğal olarak ruhsal ve bedensel olarak daha fazla desteklerler.

Kural 5: Medyatik verilerden yararlanmak-

İncil, Sevindirici Haber gibi Kutsal metinlerden, kaset, CD. Hıristiyan inancına ait video veya Müjde veren internet sitelerinden yararlanan misyonerler Müslümanlar arasındaki görevlerini kolaylıkla tamamlayabilirler. Ziyaretler ve karşılıklı buluşmalar zaman açısından kısıtlı olabilir. Bu şekilde Müslümanlar medyadaki metinlerin içeriğine çok daha fazla yoğunlaşabilir, Sevindirici Haber’in mesajını daha kolay algılayabilirler. –Ayrıca tüm bunlar kapalı, iyi korunmuş, sessiz ve tehlikeden uzak bir ortamda yapılırsa, İsa’nın mesajlarını sunmak çok kolaylaşacaktır.

Kural 6: Sabır-

Bir Müslüman’ın yüreğini Sevindirici Haber’e açması, İsa’ya iman etmesi uzun bir süreçtir, Mesih’in özelliklerini kazanma çabaları ise bu süreci daha da uzatabilir. Şu durumlarda sabırlı olmak gerekir; a)Bir Müslüman Sevindirici Haber’e dil uzattığında (Her dil uzatma hemen ciddiye alınmamalıdır.), b) İkna edilen kişinin İslami yaşam biçimine geri dönmek istemesi (İkna edilecek kişinin Müslümanlığın şeriat yasaları yerine Mesih’in yasalarını kabul etmesi uzun sürebilir) c) İkna edilen kişi takip ediliyorsa sabretmek gerekir. (Burada da zaman en iyi ilaçtır)

Kural 7: İkna etmek kolay, sonrası zordur-

Günümüzde Müslümanları İsa’ya inanmaya davet etmek epey kolay bir eylem haline gelmiştir. İşin zor kısmı ikna edilen kişinin İsa’ya olan inancını sürdürmesini ve bir cemaate katılmasını sağlamaktır. Bu nedenle Sevindirici Haber’ yaymak kolay, devamını getirmek zordur. –Baba olmak zor değil, iyi bir baba olabilmek zordur. İkinci dönem çalışmalarında ikna edilmiş kimseye bir eş, bir arkadaş gurubu, bir iş temin etmek önem taşır. Şayet ikna edilen kişi eski inanç kardeşleri tarafından İslam’a döndürülmek amacıyla işkence görmüşse, tıbbı yardım da gerekebilir.

Kural 8: Ön bilgi-

İslam inancını tanımak, yöneltilecek sorulara Hıristiyanlık açısından uygun yanıtlar verebilmek zaman almakla beraber, yapılan işin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Acıları dindirecek kişi, yalnız hastalıklar ve çözümleri hakkında bilgisi olan hekimdir. Müslümanların kültürleri ve dilleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece yararlı olabilir. Bu bağlamda ikna edilmiş kişiler batılı Hıristiyanlara göre uzak ara öndedirler ve bu nedenle de misyonerlik faaliyetlerinde daha yoğun çalışabilirler.

Kural 9: Soru sormak ve okutmak-

İslam boyun eğme ve kayıtsız itaat dinidir. Etkin sorular sormak ve düşünmek hoş karşılanmaz. Bu nedenle Müslümanlarla yapılan toplantılarda ustaca sorular yönetilmelidir. –Müslümanlara Bir İncil Metni okutmak, ardından okudukları hakkında sorular yöneltmek, metni kendimizin okumasından sonra ne anlaşıldığını sormaktan daha verimli sonuçlar verecektir.

Kural 10: Ayetleri ezberlemek-

Birçok Müslüman çocukluk çağında Kuran’ı ezberlemiştir. Bilinçaltında derin izler açmanın en güzel yolu, ikna edilmek istenen Müslüman’ın dimağını Tanrı’nın sözleriyle doldurmak olacaktır. Bu sebeple misyonerlik faaliyetleri sırasında İncil metinlerinin ezberletilmesi büyük kolaylıklar sağlayacaktır. İyi bir örnek teşkil etmek için, metinleri ezberlemek bizlere her seferinde yarar sağlayacaktır.

Kural 11: Teke tek konuşmalar gurup konuşmalarından daha etkilidir.

Şeriata göre, İslam’ın yolundan ayrılan öldürülmelidir. Müslümanlar için Hıristiyanlığı seçmek utanç verici bir durum mudur?- Müslümanların toplu halde Mesih üzerinde tartışırken korku içindedirler. Çünkü hepsi, Sevindirici Haber’e ilgi gösterdiklerinde diğerlerinin kendisini ele vereceğini sanmaktadır. Oysa teke tek konuşmalarda, kişinin Mesih’e karşı nasıl hisler beslediğini anlamak çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle bu tip konuşmalar gurup konuşmalarına yeğlenmelidir.

Kural 12: Erkekler erkeklerle, kadınlar kadınlarla-

Cinsellik İslam’da Hıristiyanlığa göre daha değişik bir rol oynar. Bir erkek, bir kadınla baş başa konuşursa, bu onun kadını cinsel açıdan istismar edeceği şüphesini doğurabilir. Aynı şekilde, Müslüman bir kadın bir erkekle baş başa oturuyorsa, Müslümanlar onun kendisini bedensel olarak vermeye hazır olduğunu kabul ederler. –Bu tip yanlış anlamalara meydan vermemek için, erkeklerin erkeklerle, kadınların kadınlarla konuşması önerilir.

www.Grace-and-Truth.net

Page last modified on June 10, 2013, at 12:10 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)