Grace and Truth

This website is under construction !

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- 08. Good News -- 6 Who goes to hell?

This page in: -- Chinese -- English -- French -- German? -- Indonesian -- Tamil -- TURKISH

Previous lesson -- Next lesson

08. Müslümanlara Güzel Haberlerimiz var

6 - Cehenneme kimler gider?MEYDAN OKUMA: İnançlı Müslümanlar Sevindirici Haber’in, Mesih’in bizim günahlarımız için öldüğünü tezini kabul etmezler. Bu tez bir hayal ürünüdür ve Mesih’in Sevindirici Haber’inin Hıristiyanlar tarafından değiştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Oysa Mesih’in öldürülmediğini, çarmıha gerilmediğini, hiçbir günahkâr bedenin başkasının günahlarını taşıyamaz olduğunu söyleyen Kuran’a inanırlar. İşte bu nedenle Müslümanlar, cehenneme gitmemek için, biz Hıristiyanları, Mesih’in kefaret ölümüne inanmamaya, Ahiret gününde tüm günahlarımızın silinmesi için, İslam’ın ve Kuran’ın buyruklarına uymaya davet ederler. Cehennemden kurtulup, cennete gitmenin tek yolu budur. Peki, Bir Hıristiyan’ın bu daveti kabul etmesi mümkün olabilir mi? Sevap işlemek bizi gerçekten cehenneme gitmekten kurtarabilir mi?

YANIT: Bu sorulara yanıt verebilmemiz için, Kuran’ göre kimlerin cehenneme gideceğini araştırmak gerekir. Bu soruyla ilgili olarak Kuran’da dört ayrı içerikli ayet bulunmaktadır.

1. Günahkârlar cehenneme gidecektir. Kuran, cehennemi günahkârlara verilen bir ceza olarak algılar. Aşağıda belirtilen günahlar için Kuran’ın verdiği ceza cehenneme gönderilmek olacaktır: İslam inancına karşı çıkmak (Tevbe Suresi 9/68), Allah’tan başka tanrıyı tanımak (İsra Suresi 17/39), cehennemi inkâr etmek (Rahman Suresi 55/43), Allah’a ve Muhammed’e sözle karşı gelmek ( Tevbe Suresi 9/63; Cin Suresi 72/23) Muhammed’i inkâr etmek, O’nunla alay etmek (Zümer Suresi 39/50f), münafık olmak (Tevbe Suresi 9/68.73), içten pazarlıklı olmak (Enfal Suresi 8/36) ağır suç işlemek (Ta-Ha Suresi 20/74) bir Müslüman’ kasten öldürmek (Nisa Suresi 4/93) bir Müslüman olarak yeterli sevap kazanmamak (Mümin Suresi 23/103), yeterli zekât vermemek (Cin Suresi 72/14) Mesih’e iman eden bir kişi olarak İslam inancını kabul etmemek (Al-İmran Suresi 3/56) ve son olarak çok tanrıya inanmak (Fetih Suresi /48/6). Yukarıdaki durumlarda, Muhammed’in düşmanlarına olan kini kendini çok belli eder. Öcünü onları cehennemle tehdit ederek almak ister.

2.Allah isterse cehennemde işkence eder. Kuran’a göre Allah, insanları isterse bağışlar, isterse onlara işkence eder. “Rabbiniz sizi daha iyi bilir. Dilerse size merhamet eder, dilerse azap eder. Seni de (Muhammed) onlara vekil olarak göndermedik.” (İsra Suresi 17/54; bkz. Ankebut Suresi 29/21 ve Maide Suresi 5/40) Müslüman hiç kimse Allah’ın, hakkında ne karar vereceğini kestiremez. Bağışlayacak mıdır? Yoksa cehenneme mi yollayacaktır? Bir Müslüman’a cennete gidip gidemeyeceğini sorarsanız, alacağınız yanıt her seferinde ”İnşallah” olacaktır.

3. İşlenen sevaplara rağmen Allah’ın merhametine kavuşmanın kesin olmadığını bilmek. Kuran’ın birçok yerinde, Allah’ın keyfi davranışına bağlı olarak “belki” sözcüğüyle karşılaşırız. İşte bazı örnekler; “ Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Belki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter ve peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. Ey Rabbimiz! Nurumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye gücün hakkıyla yeter.” (İsra Suresi 66/8a) “ Kuran okunduğu zaman kulak verip dinleyin ve susun ki, size merhamet edilsin.” (Araf Suresi 7/204) “Namazı dosdoğru kılın, zekât verin, Resule itaat edin ki, size merhamet edilsin.” (Nur Suresi 24/56) “Diğer bir kısmi ise günahlarını itiraf etti. Bunlar Salih amelle kötü ameli birbirine karıştırmışlardır. Umulur ki, Allah tövbelerini kabul eder. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Tevbe Suresi 9/102) İslam inancına göre bağışlanma kavramı kesin değildir. Kurtarılmak için yapılan sevapların karşılığı “belki” sözcüğüyle geçiştirilir.

4. Tüm Müslümanlar cehenneme mi gidecek? Bir Müslüman’ın yanıt beklediği, acaba cehenneme mi gideceğim sorusu daha açıklığa kavuşmamışken, Kuran’da öyle bir bölüm vardır ki, tüm Müslümanların son umudunu da alıp götürür. “Rabbine andolsun, onları (insanları) şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Sonra onları kesinlikle cehennemim çevresinde dizüstü hazır edeceğiz.” “Sonra her bir topluluktan, Rahmana karşı en isyankâr olanları mutlaka çekip çıkaracağız.” “Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.” “Sonra Allah’a karşı gelmekten sakınanları kurtarırız da, zalimleri orada diz üstü çökmüş halde bırakırız.” (Meryem Suresi 19/68.69.71.72) 71.ayet her Müslüman’ın cehenneme gideceğini söyler,çünkü bu, Allah tarafından hükme bağlanmıştır. Daha sonra Allah kendisine karşı gelmeyenleri acılarından kurtarır. (belki) Tarih boyunca Müslümanların bu ayetlerle başları derde girmiştir. Bu nedenle ayetlerin keskin ifadesinin, bazı uygulamalarla arka planda tutulması sağlanmıştır. Çelişkilerle dolu İslam gelenekleri, Muhammed’i imanlıların kolayca geçebileceği, kötülerinse darlığı nedeniyle aşağı düşeceği bir sırat köprüsü bulunduğunu söylemeye zorlamıştır. Kuran’ın orijinal Arapça metninde, Müslümanlar için cehennemden kaçış olmadığı, şüphe kaldırmaz bir gerçektir. Buna karşın bir Hıristiyan, Mesih’in çarmıhtaki kefaret ölümü sonucu tüm günahlarının bağışlandığına inanır, kesinlikle cehenneme gitmeyeceğini bilir.

KÖTÜ HABER: Bir Hıristiyan, Müslümanların cehennemden bağışlanmak için İslami kurallara uygun yaşama davetini kabul edemez. Çünkü Kuran, Allah’ın insanları kurtarıp kurtarmayacağı sorusunu açık bıraktığı gibi, cennete giden yolun cehennemden geçtiğini söylemektedir.

İYİ HABER: Cehenneme, iblise ve ölüme tutsak olmamak için bir kurtuluş yolu vardır. Bu yol Mesih’in kendisidir. O bizi cennetin bahçesine götürdüğü gibi, yaşamın kaynağı Tanrı’ya da götürür.

TANIKLIK BELGESİ: Adım Aziz, eski bir Müslüman olarak Pakistan’da yaşıyorum. 2007 yılı 2 Nisanında trafik lambası yeşil yanınca, motosikletimle hareket ettiğim ana bir otomobil bana çarptı. Yere düştüğümde, sürücü ve yanındaki kişi arabadan inip, demir pençeli ayakkabılarıyla beni tekmelemeye başladı. Başımı, yüzümü, göğsümü değil, dizimi ve ayaklarımı hedef almışlardı. Bacaklarımın kırıldığını sanıp, olay yerinden ayrılırken “Allah-ü ekber” diye bağırıyorlardı. Bir ambulans beni hastaneye götürdü. Geçmişte de birkaç kez Müslüman düşmanlarım tarafından saldırıya uğramıştım. Yani, yaşadıklarım benim için yeni sayılmazdı. Sonra polis, yanında bana saldıran iki kardeşle beraber hastaneye geldi. Kutsal Ruh şimdi bana, Hıristiyan inancımı kanıtlama fırsatını veriyor, beni yönlendiriyor ve bana güç katıyordu. Bana saldıranları bağışladığımı söyledim. “Sizi bağışlıyor, seviyor ve sizin için dua ediyorum. Bunları korktuğum için söylemiyorum, hayır bu Hıristiyanlık inancımın icabıdır. Tüm bunları bana Efendimiz İsa Mesih öğretti.” diye konuştum. Nisanın 4ünde bacağımdan ameliyat oldum, 6 Nisanda taburcu edildim. Şimdi sağlığıma yeniden kavuştum. Bu vesileyle, Sevindirici Haber’ini yayabilmem için Mesih’in bana verdiği fırsata teşekkür ediyorum.

DUA: Bağışlayıcı ve ulu Tanrım, bizleri cehenneme yollamakla haklısın, çünkü hepimiz sana karşı günah işledik. Sen kutsal ve adil ve sevgi dolusun. Mesih’in açtığı yolu bulabilmem için bana yardım et.

SORULAR: Kim cehenneme gidecek? Kuran’a göre cennete giden yol illaki cehennemden mi geçmelidir?

EZBER: “Önünüze yaşamla ölümü, kutsamayla laneti koyduğuma bugün yeri göğü size karşı tanık gösteriyorum. Yaşamı seçin ki, sizde çocuklarınız da yaşasın. (Yasanın Tekrarı 30/19)

www.Grace-and-Truth.net

Page last modified on June 10, 2013, at 11:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)